مولوی

اشتباه نکنید؛ این فقط نامِ یک شاعر نیست. به زعمِ من و بسیاری از دوستداران و علاقمندانِ تئاتر، نامِ مولوی برابر است با نامِ تالاری که خلّاقانه‌ترین و جسورانه‌ترین اجراهایِ تئاترِ این مملکت در آن به رویِ صحنه می‌روند.

   شامگاهِ 31 خرداد بود که مسئولینِ انتظاماتِ دانشگاهِ تهران به بهانۀ بدحجابی، تالارِ مولوی را پلمب کردند. از فردایِ آن تحصّنی 3 روزه برپا شد و با بازگشائیِ تالار، به جایِ تیمِ قبلی که همگی از اعضایِ جهادِ دانشگاهی بودند و 30 سال بود که ادارۀ تالار را بر عهده داشتند، مسئولینِ فرهنگیِ دانشگاهِ تهران ادارۀ امور را بر عهده گرفتند. قرار شده این وضعیت تا یک ماه ادامه یابد و سپس طرفینِ دعوا به مذاکره بنشینند که البته جهاد زیرِ بار نرفته و زیرِ زور رفته. تا اینجایِ کار مشخّص است که این یک دعوایِ مدیریتی است و بحثِ حجاب هم منتفی است.

   در این خصوص من یادداشتی نوشتم. افرادِ زیادی هم عملی مشابه انجام دادند که از آن جمله است بیانیۀ هنرمندان. عدّه‌ای معتقدند که با این تفاسیر دیگر شاهدِ اجراهایِ خلّاقِ سابق نخواهیم بود. اینان اساساً طرفدارانِ جهاد هستند و نظراتشان سویه‌ای شخصی دارد. حتّی گفته شده که مسئولینِ دانشگاهِ تهران گفته‌اند که این تالار حقِّ بچّه‌هایِ دانشگاهِ تهران است و دیگران حقِّ استفاده از آن را ندارند. گروهی نیز معتقدند که پس از این یک ماه دیگر اثری در این تالار به رویِ صحنه نخواهد رفت.

   در این میان نکاتِ جالبی به چشم می‌خورد که بد نیست اگر اهلِ حقوق و داد و دادگاه هستید، نظرتان را در اینباره بنویسید. مثلاً گفته شده که پلمبِ تالار از سویِ دانشگاهِ تهران قانونی نبوده، چرا که این مکان متعلّق به جهادِ دانشگاهی است. تا آنجا که من می‌دانم، پلمب کردنِ هیچ مکانی بدونِ یک پشتوانۀ حقوقیِ محکم و بدونِ صدورِ حکمِ قضائی ممکن نیست. پس باید بررسی شود که چه پشتوانه‌ای برایِ پلمبِ تالار دست و پا شده؟ به عبارتِ دیگر، مسئولینِ جهاد چه بهانۀ محکمه‌پسندی به دستِ دانشگاهِ تهران داده‌اند؟

   یا اینکه، از فردایِ بازگشائیِ تالار و فکِ پلمب، مدیر و کارکنانِ تالار را راه نداده‌اند. آنها هم فقط می‌گویند این کار قانونی نبوده. مگر می‌شود به همین سادگی در روزِ روشن این همه اتّفاق بیفتد و کسی چیزی نگوید؟

   به نظرِ من ابهاماتِ زیادی از سویِ هر دو طرفِ ماجرا به وجود آمده و هیچ‌یک پاسخِ روشنی نمی‌دهند. اگر مدیریتِ سابقِ این تالار به نحوی منطقی و درست انجام شده بود، هرگز امکان نداشت چنین اتّفاقاتی بیفتد که دودِ آن بیش از هر کس به چشمِ هنرمندان برود.

   دیروز هم تحصّنی با حضورِ قریب به 30 نفر در اعتراض به نامشخّص بودنِ آیندۀ تالارِ مولوی به مدّتِ یک ساعت بر پا شد که ککِ هیچکس نگزید. یکی از رفقایِ ما می‌گفت اینطور که می‌بینیم، ضریبِ شکستِ ما فوق‌العاده بالاست و شاید ما را به راحتی روانۀ زندان و بازداشتگاه کنند! گفتم مگر تظاهراتِ ضدّ حکومتی کرده‌ایم؟ (که البته یادمان نرفته که اصلِ 27 قانونِ اساسی اینگونه تظاهرات را هم مجاز شمرده) یکی دیگر می‌گفت گرم است و برویم تویِ سالن بنشینیم. گفتم مگر آمده‌ایم اعتکاف کنیم؟! خلاصه که خیلی آدم‌هایِ جالبی در اطرافِ ما وجود دارد و با این وجود اصلاً عجیب نیست که اتّفاقاتی چنین محیّرالعقول در مملکتِ ما بیفتد و ککِ هیچکس هم نگزد.

/ 20 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نارسیس

وابستگي‌ سازماني‌، تأمين‌ بودجه‌ و حدود فعاليت‌هاي‌ جهاد دانشگاهي‌ (مصوب‌ بيستمين‌ جلسه‌ مورخ‌ 10/2/64 شورايعالي‌ انقلاب‌ فرهنگي‌) جهاد دانشگاهي‌ وابسته‌ به‌ شورايعالي‌ انقلاب‌ فرهنگي‌ است‌ و بودجه‌اي‌ كه‌ شورايعالي‌ براي‌ آن‌ تصويب‌ مي‌نمايد مستقلاً در اختيار خواهد داشت‌. جهاددانشگاهي‌ به‌ فعاليتهاي‌ محض‌ (فوق‌ برنامه‌) و تحقيقاتي‌ غيروابسته‌ به‌ دانشگاه‌ها (و در صورت‌ لزوم‌ موافقت‌ رئيس‌ دانشگاه‌ در داخل‌ دانشگاه‌) مي‌پردازد و مطلقاً در امور اجرايي‌ دانشگاه‌ها دخالت‌ نخواهد داشت‌. اصلاح‌ دروس‌ عمومي‌ دانشگاهها (مصوب‌ جلسه‌ 21 شورايعالي‌ انقلاب‌ فرهنگي‌) مورخ‌ 17/2/64

نارسیس

‌استقرار جهاد دانشگاهي در بيرون از دانشگاه‌ها (‌مصوب دويست و بيست هشتمين جلسه مورخ 69.8.22 شوراي عالي انقلاب فرهنگي) ‌شماره .2690‌دش - تاريخ 69.9.6 ‌فعاليتهاي جهاد دانشگاهي و جايگاه آن نسبت به دانشگاه‌ها مورد بحث قرار گرفت و با استماع نتيجه بحثها شوراي مشترك كميسيونهاي 1 و 2 شوراي‌عالي با نظر شوراي مشترك مبني بر اينكه جهادهاي دانشگاهي در بيرون از دانشگاه‌ها مستقر شوند موافقت شد و مقرر گرديد جهاد دانشگاهي بتواند با‌موافقت رييس هر دانشگاه از امكانات دانشگاه استفاده كند و به منزله پلي باشد ميان دانشگاه و بخش صنعتي، توليدي و خدماتي كشور در ضمن به‌جهاد دانشگاهي اجازه داده مي‌شود كه هم فعاليت تحقيقاتي داشته باشد و هم فرهنگي مشروط بر اين كه اقدامي بر خلاف سياست نظام جمهوري‌اسلامي به عمل نياورد. ‌براي اجراي اين مصوبه يك دوره انتقالي در نظر گرفته مي‌شود تا در اين دوره جهاد دانشگاهي بتواند با امكاناتي كه در اختيارش گذاشته خواهد شد(‌اعم از بودجه - محل - امكانات) در بيرون از دانشگاه‌ها مستقر گردد.

نارسیس

‌قانون الحاق جهاد دانشگاهي به فهرست قانون فهرست نهادها و موسسات عمومي غيردولتي ‌ماده واحده - جهاد دانشگاهي به فهرست نهادها و مؤسسات عمومي غيردولتي، موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومي غيردولتي‌مصوب 1373 اضافه مي‌شود. ‌تاريخ تصويب 1376.9.26 ‌تاريخ تاييد شوراي نگهبان 1376.10.3

نارسیس

البته اساسنامه شان را که خواندیم ، دریافتیم !! ما داریم پیگیری می کنیم شدید ! اینها را واست گذاشتم که شاید به دردت خورده باشه ! رییس رو که باهاش صحبت شد ، گفت می تونن شکایت کنن ولی مشروط به اینکه مالکیت رو داشته باشن یا همون مجوزی که گفتی رو داشته باشن در قالب بخشنامه یا همچی چیزی ! تا الان نشد این بخشنامه رو پیدا کرده باشم چون نمی دونم باید دنبال چی گشت ! ولی برا من هم جالب شد یه جورایی ! اگه این بخشنامه رو پیدا کردی ، ما رو هم بی خبر نذار !

نیلوچه

[ناراحت] هی گفتم برم حقوق بخونم بلکه به یه دردی بخورما .. امیدوارم حل بشه قضیه!

من

حیفه هنر حیفه این مملکت حیفه این مردم ... از ماست که برماست

شوکا

خدا بهت صبر بده...

نازلی

... چی باید بگم ؟ فقط سکوت که می کنم نمی خوام فکر کنی که نمی فهمم . فقط ...

lone

غصه.. چی میشه گفت واقعا؟ ما جهان سومی هستیم شاید هم بدتر[شرمنده] استاد به من هم سر بزن[چشمک] توو پست قبلی هم که کلی اعصاب نداشتی! خوش تیپ[نیشخند] بچرخ خوب ببینمت!!!ماشالاماشالا[ماچ]

سپيده

هردم از اين باغ بري مي رسد...