اینجا خانۀ من است، خالۀ من.

از 28 اسفند اینجائی. تو را از بلادِ کفر فرستاده‌اند ورِ دلِ تنها عنصرِ ذکرِ مجرّدِ فامیل. دیگر عناصرِ ذکور یا متأهلند، یا با خانواده‌هاشان سر می‌کنند. یکیش همان برادرِ برادرمرده‌ام؛ یک اتاقِ اختصاصی در خانۀ اصفهانمان دارد و روزگار می‌گذراند. عرقش به‌راه؛ با دختران به آه؛ با دوستان به چاه. به چاهِ ظلالتِ دوستی. چاهِ دلچسبِ امروز و چاهِ افولِ فردا. از همین دوستانی که من نامشان کرده‌ام «رفیق». دوستی ورایِ این کس‌کلک‌بازی‌هاست.

   خلاصه که برادری دارم که آنقدر خوشبخت است که هر وقت اراده کند، می‌تواند درِ دیگ را بردارد و به‌قدرِ نیاز، برنج بکشد و گهگاهِ از کم‌نمکیِ آن شکوه کند. دردش تمام شدنِ نوشابه باشد و نداشتنِ کرایه‌راه. پسرخاله‌ها هم چندان تفاوتی ندارند. هر دو با خانواده‌اند. دردشان هم همان کارتِ سوختشان است. دخترخاله هم که به سلامتی مزدوج شده. خاطرت که هست؟ تو از 28 اسفند اینجائی. عقدش 15 فروردین بود. با این تفاسیر من تنها عنصرِ ذکرِ مجرّدِ فامیلم.

   آن روز که آمدی، با مهدی و پیام آمدیم پی‌ات. نه مهدی می‌دانست با چه اعجوبه‌ای روبرو خواهد شد، نه تو یک‌درصد احتمال می‌دادی که روزی پیامِ «خوش‌خنده» خطِ لبش خشک شود و مغموم به گوشه‌ای خزد. تو از 28 اسفند اینجائی و خوب می‌دانی مهدی نزدیک‌ترین کسم است؛ پیام خوش‌خنده‌ترین دوستم و مشروب، تنها همدمت.

   آن روز که آمدی، 3 سال از آخرین عبورت از کاشی‌هایِ خانه‌ام می‌گذشت. این‌بار دیگر نه خانه‌ام آن خانه بود و نه خاله‌ام آن خاله. خاله جان، کمتر حرفی از عرقِ بدخوراکِ من می‌زدی و بیشتر از زیادیِ پلّه‌ها ناله می‌کردی. پلّه‌ها آب رفته‌اند و تو از تاب نیفتاده‌ای.

   تو از 28 اسفند اینجائی و از آن روز به بعد بود که هر «مادرماهی» (: ننه‌قمر) با کفش آمد تُو. از آن روز به بعد بود که هر روز بخشی از خانه تخریب شد. یک روز بخشی از هال را جامه‌دانت کردی؛ روزی بخشی از اتاقِ مرا کهنه‌دانت؛ و حتّی بعدترش برایِ پیاده‌روی دیگر به پارک سر نزدی و رویِ مغزِ من قدم زدی. حواست نیست که هر 3 شب یک‌بار یک ویسکی را به تنهائی می‌خوری و مرا به مضحک‌ترین مهمانی‌هایِ اقوام ِ دورِ غیورت می‌بری و غم وجودت را می‌گیرد وقتی دم از رفتن به خانه می‌زنم.

   مبادیِ آداب بودی و هر شب با دوستانی که معلوم نبود از کدامین کوی و برزن جسته‌ای، در خانۀ من میهمانی می‌دادی. حوصله‌ات هم که سر می‌رفت، غرغرهایت مالِ من بود. منی که 10 سال است با هیچ احدی بیش از 3 شب زیرِ یک سقف نبوده‌ام. پیاده‌روی هم که روالِ زندگیت بود. رویِ مغزِ من. هر شب. هر صبح. هر دم. و من نادم از رنجی که به میهمانم نباید داد، با تو تلخی نمی‌کنم. اینها را هم که می‌گویم، به‌خاطرِ حرف‌هایِ خودت است که گفته‌ای پشتِ سرت حرف بزنم، نه در رویت. این هم صیغه‌ای است برایِ خودش. برایِ من که با تو سر کرده‌ام از 28 اسفند تا کنون.

   سرفه‌هایِ گاه و بیگاهت، هذیان‌هایِ شبانه‌ات، سیگار کشیدنِ بی‌وقفه‌ات، غذا خوردنِ پر سر و صدایت، بدمستی‌هایِ مستانه‌ات و بدتر از همه، حرف‌زدن‌هایِ مدامت آزارم داده. همه‌اش حرف، حرف، حرف. آن عصا که در دستت می‌گیری، لاجرم در ماتحتِ من جا خوش کرده است. شک نکن. من تا آخرِ عمرم نخواهم توانست به تو ثابت کنم که این خیابان‌ها کثیفند؛ با کفش در خانه‌هایِ کوچکمان نباید رفت. آفتابِ این سرزمین هیچ کثافتی را پاک نخواهد کرد. پایِ مردمانِ ما قارچ ندارد. کفش‌ها را کنارِ در جفت باید کرد. الناز نقّاشِ خوبی نیست. اسد زمین‌هایِ تو را زنده نخواهد کرد، مگر از بغلِ این کار زندگیش را بگذراند. مردم ساده دروغ می‌گویند. از توُی پارک نباید کسی را به خانه آورد. با سبزی‌فروشِ محل صلاح نیست که دوست شوی. ما دستگاهِ چاپِ اسکناس نداریم. آدمیزاد محال است با چشمِ باز خر و پف کند و  تو می‌کنی. و... و... و...

   از 28 اسفند اینجائی و دیشب تازه رفته‌ای اصفهان. تا آخرِ هفته برنمی‌گردی و من این چند روز را جشنِ ملّی اعلام می‌کنم. مانده‌ام با چه روئی به مادرم گفته‌ای که هومن پدرت را درآورده. راستش را بخواهی تازه امروز بود که خانه را با بچّه‌ها تمیز کردیم و من فهمیدم که اینجا خانۀ من است.

 

کلام‌ اضافه:

1. در روزنامۀ شرقِ پنجشنبه خبری از مصاحبۀ من و برهانی‌مرند نشد. در اینباره و مطالبی که آنجا خواهم نوشت، خبرتان می‌کنم؛

2. ببخشیدم اگر به خاطرِ سرعتِ مگسیِ اینترنت از سر زدن به بلاگ‌هایتان محرومم. این محبتِ شماست که همچنان برایم می‌نویسید؛

3. بابتِ تمامِ تبریکات و تشویقاتِ شما در یادداشتِ پیشین سپاسگزارم. رویِ تخمِ چشمم جای دارید؛

۴. دوستانِ بلاگ‌اسپاتی؛ نمی‌توانم برایتان از خودم کامنتی رها کنم!

/ 24 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیاه یبسٍ در حالٍ تراوُش

ما برای اینکه بسیاری از دوستان بتوانند از خود کامنتی ول بنمایند از بلاگ اسپات به پرشین بلاگ نقل مکان کردیم بعدش تو این هفته تا می تونی در خلوت خویش کار های ممنوعه کن ,چیز های ممنوعه بخور,فیلم های ممنوعه ببین و کلاً یک دلی از عذا در بیار و حال کن

مطبوعات

می فهممت!!!نمونه اش رو خدا بر ما نازل کردفساعت سه نصفه شب پا می شهفتازه تلفن های بلاد کفرش رو شروع می کنهههه

مصطفی

چقد دردم اومد هومن ایوبی تو؟ همه‌اش به یک طرف خروپُف رو کجات میذاری؟ یا باب الحوائج

سرور

درکت می کنم ه.ز.ز منم تجربه ی زندگی با یه مهمون عذاب آور شکنجه کنه بی مبالات نمک نشناشو داشتم نه برای دو ماه برای دو سااااااال و اندی البته جسارت به خاله نشه من دختر خاله خودمو عرض کردم!

ماری

عجیبه که همونهایی که حضورشون آزارمون می ده،غیبتشون برامون یه روزی می شه بدتر از مرگ!خاله رو نمی گم...تجربه ی شخصیم بود

بی پدر خودشیفته

هومن جونم ببخشید که می خوام اسم خالتوم بذارم بختک ولی جون تو دقیقا همینه و دلم برات کباب شد. این چند وقته حالم خراب بود و مدام عین هملت راه می رفتم و از خودم می پرسیدم بودن یا نبودن؟ تو دلخور نشو داداش. یادداشتات رو خوندم فقط شاید یکی دو خط رو از بی توجهی پریده باشم. تو به سرعت اعتقاد داری؟ من اینترنت پرسرعت ندارم داداش. چه کنم؟[متفکر]

ع

آدم این کامنت های علیه خالرو که می خونه دلش واسه خاله هم به درد میاد.:ى این نیز بگذرد.....

محمد امین

کامنت بذاری نذاری آقایی و سرور مایی اولا خدا بزرگه ثانیا خدا با ماست ثالثا هر آدمی یه روزی جوش می آره دیگه،شاید امروزم در این زمینه برای تو اون روز بود رابعا یا هو

نارسیس

[خنده] چرا بیرونش نمی کنی که اینقد دق ات نده ؟ ؟

فریاد

سلام چقدر رودروایسی دارید. از متنهاتون نمیشه اینو فهمید به نظر رک می رسید. یه چیز دیگه. چرا تو متناتون گاهی اوقات ادبی می نویسید و گاهی محاوره. البته دلیلی به جز دوست داشتنتون بگید .البته اگر دوست دارید درباره اش بگید در غیر این صورت هیچی. دوباره بهت سر می زنم. کمتر حرص بخور. یه توصیست .از نوع غیر دوستانه.چون هنوز دوستم نیستی...شاید بشر دوستانست. راستی سلام